Facebook Lite Hakkındaki Gelişmeler

Facebook Lite nasıl kurulur ve nasıl kullanılır, son gelen güncelleme ve nasıl kaynaklarını kullanabilirsiniz bu yazımızda hepsine detaylıca değindik.

Facebook Lite

Dünyada en çok paylaşımın yapıldığı sosyal paylaşım sitesi facebook, 2015 yılında Android kullanıcıları için düşük bağlantı hızında bile iyi sonuç verecek bir uygulama sundu kullanıcılarına. Bu uygulama Google Play Store’dan kullanıma sunulan facebook lite idi.

Facebook ile facebook lite arasındaki en önemli fark boyut. Facebook lite 1 Mb’ı geçmeyen boyutu ile hem yüklemesi hem de indirmesi kolay bir uygulama oldu. Ayrıca düşük, yavaş ya da kararsız internet bağlantısı olan kullanıcıların, temel facebook fonksiyonlarını sorunsuz olarak gerçekleştirmesi hedefti ve bu hedefe ulaşıldı.

facebook-lite

Facebook Lite Kurulumu

Bu uygulama play store üzerinden ücretsiz olarak dağılmaktadır. Play store’da facebook lite indir düğmesi tıklandığında hem uygulama dosyaları telefona indiriliyor hem de kurulumu yapılıyor. İnternet hızının düşük ya da kararsız olduğu yerlerde bile 1,30 MB büyüklükte bir uygulama hem optimal cihaz kaynak kullanımı hem de beklemeksizin bağlantı sağlanması açılarından son derece verimli bir uygulama. Temel facebook fonksiyonları sorunsuzca çalışan uygulamanın, 56 Kbs’lere düşen internet hızında bile başarılı olması en göz dolduran özelliklerinden birisidir. Ayrıca Facebook Lite Kullanımı ve Kurulumunu başlığa tıklayarak da öğrenebilirsiniz.

Kaynak Kullanımı

Öncelikle boyut olarak disk kapasitesinde çok az yer kaplayan uygulama aynı zamanda pil ömründen de gereksiz ömür çalmıyor. Bunun dışında ram kullanımı da son derece ekonomik boyutlarda görünüyor. Dolayısı ile cihazların kaynak sorunu çok da yaşanmıyor.

Tüm buartılarına rağmen facebook lite’ın bir sorunu var: Android 2.2’den düşük ve yine Android 4.0’dan yüksek sürümlerde kullanılamıyor. Aslında Android 4.0 sorunu aşılabiliyor. Ancak 2.2’den düşük sürümleri asla lite kullanamıyor.

Cihaz Android 4.0’dan yüksek ise facebook lite APK indir komutu ile gelişmiş androidlerde facebook keyfi sorunsuzca yaşanabiliyor.

Tüm bu şartlarda facebook lite düşük hız sorununu aşmıi bir uygulama olarak oldukça rağbet göreceği varsayılan bir program durumundadır. Artık nereye gidilirse gidilsin, paylaşımlar facebook lite üzerinden rahatlıkla yapılabailecek ve kullanıcıların tüm yemekleri, tüm gördükleri tarihi alanları diğerleri ile paylaşımı hızlı ve kolay olacak.

Hedef olarak Asya ülkelerine göre bir geliştirme yapıldıysa da artık Avrupa, Afrika ve Amerika kıtasında da facebook lite kullanılacak gibi görünüyor.

 

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*